Co by měla obsahovat smlouva s klientem?

April 11, 2024
Co by měla obsahovat smlouva s klientem?

Přestože se fotografování zdá jako skvělá práce plná uvolnění a  zábavy, neměli bychom zapomínat, že je to práce jako každá jiná, čímž se  k ní váží důležité oficiality. Základním z nich je bezesporu smlouva. 

Kromě puncu profesionality vám uzavření smlouvy s klientem dodá  jistotu, že si obě strany porozuměly, co kdy a za kolik mohou očekávat.  Předejde se tak nedorozuměním a zbytečným dohadům. Jak by ale taková  fotografická smlouva měla vypadat? 

Rozsah práce

Tohle opravdu nestačí rychle probrat po telefonu nebo chatu. Nebojte  se sem zapsat jakýkoliv detail, přesně specifikujte počet snímků i  jejich následnou úpravu, abyste předešli pozdějším dohadům, co vlastně  budete dělat a co už ne. Zároveň si i díky tomu můžete přesně  rozplánovat svůj pracovní den, protože vás to ochrání před protahováním  focení, přidávání dalších a dalších fotek v nespočtu dalších póz.

Autorská práva a licence

Tento bod je opravdu jedním z nejdůležitějších, jelikož uvádí, kdo snímky vlastní, kdo a jak je může používat.

Pokud jste neudělili autorská práva klientovi, jste vlastníkem všech  vašich fotografií, klient si pouze zaplatil „licenci“ k jejich užívání.  Ve smlouvě vždy uveďte, jak může klient fotky používat, na jakých  platformách je zveřejňovat, na jak dlouho, příp. i na jakém území. Může  se to zdát jako banalita, ovšem pokud někdy v budoucnu zjistíte, že  někdo vaše fotky využil jinak, než bylo domluveno, můžete se dodatečně  dožadovat své odměny. 

Platební podmínky 

Konkrétní náklady za focení jste si jistě vyjasnili předem, takže  nedojde k žádnému překvapení, ovšem jejich přidání do smlouvy nesmíte  zapomenout. V zaměstnání byste také nepodepsali smlouvu, pokud byste  nevěděli, jaká bude výplata. 

Do této části smlouvy zahrňte krom poplatku za vaši kreativní práci i  výdaje za stylistu, rekvizity, pronájem prostor, cestovní výdaje atd.  Zkrátka vše, co budou konkrétní fotografie vyžadovat. 

Nezapomeňte uvést také to, kdy a jakým způsobem má k platbě dojít,  pokud jste se například domluvili na záloze předem a poté doplatku  v několika splátkách. Vhodné je také uvést poplatky za zpoždění, protože  vždy se může stát, že klient nezaplatí včas. 

Pravidla zrušení a přeplánování

Zpočátku se každý těší na nové krásné fotografie, ale může se stát,  že klient bude chtít domluvený termín zrušit nebo posunout. Ať už je  jeho důvod jakkoliv méně či více pochopitelný, storno podmínky by měly  být jasně dané ve smlouvě. Jak konkrétně budete takovou situaci řešit,  je jen na vás, v každém případě by to ale mělo zaznít v písemné  smlouvě. 

Kromě storno poplatku za zrušení zvažte i možnost přeplánování  termínu. Jak dlouho dopředu se může termín ještě měnit a budete za to  účtovat poplatek? To záleží jen na vás a na domluvě s vaším klientem. 

K tomuto bodu smlouvy je také vhodné vzpomenout si i na zrušení/posun  termínu z vaší strany. Nikdy přeci nevíte, co se může stát, a váš  klient jistě ocení, když bude mít jistotu, že focení proběhne na  smluvený termín, příp. se mu budete snažit vyjít maximálně vstříc.

Výkon a rozsah služeb

Dokud fotíte tak, jak jste zvyklí, a dodržujete pokyny klienta, není  tolik co řešit. I tak by se ale mohlo stát, že po vás bude klient  požadovat vrácení peněz nebo opravné focení, což asi nikdo řešit  nechce. 

Většina fotografů ochotně vyhoví malým změnám nebo drobným úpravám,  pokud se klient zdvořile zeptá a má k tomu smysluplný důvod. Zahrnutí  takového bodu do smlouvy vás ochrání před úplnou změnou požadavků, na  které jste nebyli připraveni.

I když toto není stoprocentní návod na fotografickou smlouvu, berte  to jako několik dobrých rad, které vám aspoň v začátku pomohou sestavit  si smlouvu pro vaši práci. I když bych všem přál, aby ji nikdy nemuseli  využít, vždy je lepší ji mít někde připravenou (a podepsanou!), protože  co kdyby byla potřeba. 

Pokud potřebujete poradit pak doporučujeme stránku fotopravo.cz

A co vy máte smlouvu?

Poslední články

všechny články
Nová výzva pro fotografy hotelů: Co musíte umět, když chcete fotit Luxusní hotely

Nová výzva pro fotografy hotelů: Co musíte umět, když chcete fotit Luxusní hotely

Fotografování luxusních hotelů není jen o technické dokonalosti, ale o schopnosti přenášet atmosféru a lákavost prostředí. Zvládnutí architektury, interiérů, gastronomie a lifestyle fotografie je klíčem k úspěchu.

Barter: Přijímat nebo nepřijímat?

Barter: Přijímat nebo nepřijímat?

Znáte potenciál, ale i pasti barteru v rámci fotografického průmyslu? Připojte se ke mně a prozkoumejte svět výměny služeb bez finanční kompenzace. Zjistíte, jaké jsou výhody, ale i rizika tohoto obchodního modelu. Sdílím své vlastní zkušenosti a poučení z cesty od nadšeného začátečníka k obezřetnému profesionálovi. Přemýšlejte s námi o konceptu "dlouhodobé hodnoty" a o tom, jak chránit svou práci a respektovat svoji hodnotu.

Jak fotit hotel

Jak fotit hotel

Už jste někdy zvažovali, jaký je život hotelového fotografa? Odhalte s námi tajemství práce v tomto dynamickém odvětví! V tomto článku se podělím o své zkušenosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěšnou kariéru v hotelové fotografii. Od řešení problémů až po zvládání složitých světelných podmínek - zjistěte, jaké dovednosti potřebujete a jak se s nimi vypořádat.