Fotím, co mě baví vs. Fotím, co mě živí

April 11, 2024
Fotím, co mě baví vs. Fotím, co mě živí

Jak najít rovnováhu

Fotografie je pro mnohé z nás vášní a kreativním výrazem. Ale co když se setkáte s dilematem: fotit to, co vás baví, nebo se zaměřit na to, co vás živí? Jak najít tu správnou rovnováhu mezi vášní a příjmem z fotografování? V tomto článku se podělíme o několik tipů, jak se vypořádat s touto otázkou.

Jak zjistit, co vám vydělává nejvíce peněz:

1. Analýza portfolia: Začněte tím, že se podíváte na své dosavadní práce a zjistíte, které typy fotografií vám přinesly nejvíce zakázek a příjmů. Jaké typy fotografické práce vám přinášejí největší příjmy? Jsou to svatby, firemní akce nebo rodinky?Identifikujte trendy a oblíbené žánry, které mohou být komerčně atraktivní.  

2. Dotazování klientů: Nebojte se ptát svých klientů, proč si vás vybrali a co hledali ve vaší práci. To vám poskytne cenný názor na to, co na vás zákazníci oceňují.

3. Seznamte se s trhem: Sledujte fotografování na trhu a zjistěte, jaké oblasti jsou aktuálně nejžádanější. To vám pomůže přizpůsobit svou nabídku.

Jak zjistit, co vás baví:

1. Experimentování: Vyzkoušejte různé žánry a styly fotografie. Zjistíte tak, co vás skutečně baví a inspiruje.

2. Nahlédněte do minulosti: Vzpomeňte si na okamiky, kdy jste měli největší radost z fotografování. Bylo to při focení přírody, portrétů, akčních záběrech nebo něčeho úplně jiného?

3. Sdílejte s ostatními: Diskutujte s dalšími fotografy ve své komunitě. Učte se od nich a sdílejte své zkušenosti.

Jak přetavit to, co vás baví, na to, co vás živí:

1. Specializace: 

 Pokud jste zjistili, co vás baví, zkuste se specializovat v této oblasti. Specializace může zvýšit vaši hodnotu na trhu.

2. Portfolio a marketing: 

Aktualizujte své portfolio tak, aby reflektovalo vaši vášeň a specializaci. Poté efektivně propagujte svou práci a budujte značku kolem toho, co vás baví.

3. Plánování a rovnováha: 

Udržujte rovnováhu mezi fotografováním pro radost a fotografováním pro příjem. Plánujte svůj čas tak, abyste měli prostor pro obojí.

 4. Stanovení cílů: 

Stanovte si jasné cíle. Čeho chcete dosáhnout tím, že svou vášeň proměníte ve svůj životní cíl? Definujte měřitelné cíle, abyste mohli sledovat svůj pokrok.

 5. Neustálé učení: 

Investujte do své vášně prostřednictvím vzdělávání a rozvoje dovedností. Čím více budete vědět a rozvíjet se, tím lépe budete vybaveni k tomu, abyste svou vášeň proměnili v živobytí.

6. Budování značky: 

Vytvořte si osobní značku, která se bude týkat vaší vášně. Sdílejte svou cestu a odborné znalosti se světem prostřednictvím sociálních médií, blogu nebo jiných platforem.

7. Stanovení priorit: 

Rozhodněte se, kolik času a energie chcete věnovat jednotlivým typům fotografování. Stanovte si priority toho, na čem vám skutečně záleží. 

8. Měření úspěchu: 

Definujte úspěch podle svých podmínek: Vytvořte si vlastní definici úspěchu, která bude v souladu s vašimi osobními a profesními cíli. Je to zvednout obrat v dané specifikaci o 10% za rok? Je to o 5 zakázek na dané téma víc. Nebo naopak je to omezení určitého druhu focení?

9. Zdražení:

Někdy nemusíte říkat ne, stačí zdražit dané téma. Pokud to vyjde pak získáte víc peněz, pokud to nevyjde budete mít klid v duši.

10. Oslavujte úspěchy:

Stanovte si milníky. Oslavujte své úspěchy v oblasti své vášně i práce, která vám přináší příjem. Když se pak kouknete zpět, tak vidíte jestli se vám povedlo posunout.

Překonávání výzev:

1.Odolnost: 

Buďte připraveni čelit výzvám a neúspěchům na své cestě. Rozvíjejte odolnost a přizpůsobivost, abyste se dokázali vypořádat s nevyhnutelnými překážkami.

2. Finanční plánování: 

Pochopte finanční aspekty své vášně. Vytvořte si finanční plán, který vám zajistí stabilní příjem při plnění vašeho cíle.

3. Vyvažování: 

Najděte rovnováhu mezi tím, co vás baví, a péčí o své blaho. Zásadní je péče o sebe a udržování zdravé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Vždy pamatujte, že vášní a prací nemusí být vždy neslučitelné. S odhodláním a dobrou strategií můžete spojit to, co vás baví, s tím, co vás živí. 

Tak co vybíráte - vášeň nebo příjem? Možná budete jedním z těch šťastných, kteří mají obojí.

Poslední články

všechny články
Nová výzva pro fotografy hotelů: Co musíte umět, když chcete fotit Luxusní hotely

Nová výzva pro fotografy hotelů: Co musíte umět, když chcete fotit Luxusní hotely

Fotografování luxusních hotelů není jen o technické dokonalosti, ale o schopnosti přenášet atmosféru a lákavost prostředí. Zvládnutí architektury, interiérů, gastronomie a lifestyle fotografie je klíčem k úspěchu.

Barter: Přijímat nebo nepřijímat?

Barter: Přijímat nebo nepřijímat?

Znáte potenciál, ale i pasti barteru v rámci fotografického průmyslu? Připojte se ke mně a prozkoumejte svět výměny služeb bez finanční kompenzace. Zjistíte, jaké jsou výhody, ale i rizika tohoto obchodního modelu. Sdílím své vlastní zkušenosti a poučení z cesty od nadšeného začátečníka k obezřetnému profesionálovi. Přemýšlejte s námi o konceptu "dlouhodobé hodnoty" a o tom, jak chránit svou práci a respektovat svoji hodnotu.

Jak fotit hotel

Jak fotit hotel

Už jste někdy zvažovali, jaký je život hotelového fotografa? Odhalte s námi tajemství práce v tomto dynamickém odvětví! V tomto článku se podělím o své zkušenosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěšnou kariéru v hotelové fotografii. Od řešení problémů až po zvládání složitých světelných podmínek - zjistěte, jaké dovednosti potřebujete a jak se s nimi vypořádat.