top of page

Dá se vůbec focením uživit?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se podnikáním na volné noze dá uživit? Nejedná se pouze o focení, ale o jakoukoliv kreativní činnost. Podnikání na volné noze přináší mnoho výhod, ale také úskalí. Fotografií se ale dá uživit, musíte se ale obrnit trpělivostí. Po čase vychytáte mouchy a nabídky se vám budou hrnout.

Kreativní tvorba je nekonečná práce Co všechno obnáší fotografování? Není to pouze to, že stisknete spoušť. Dá se říct, že právě to patří až mezi poslední fáze, které s fotografií souvisejí. Fotografování samotnému předchází spoustu kroků, které je potřeba splnit. Samozřejmě si můžete pomoci zkratkami, aby se vám nabídky hrnuly, ale jeden týden můžete mít práce nad hlavu a ten další nepřijde žádná zakázka.

U sezónních focení, jako jsou svatby, musíte počítat s tím, že přes zimu svatby skoro nejsou a je potřeba si zajistit focení na jiné téma. Proto je vhodné přemýšlet nad tím, jestli se budete věnovat komerčního focení, nebo focení pro koncového zákazníka. Obojí má své výhody a nevýhody. Každý žánr fotografie bude chtít jiné vybavení, jiné podmínky. V Česku není tolik fotografů, proto je vhodné nespecializovat se na jeden žánr, ale mít svou nabídku rozšířenou. Nebo spíše si vybrat podobné – související žánry. Focení svateb, dětí, rodinek a pod. Takové od kolébky po smrt.

Podnikání s fotografií je dlouhá cesta Nastává také otázka, kolik času a peněz chcete do fotografování investovat? Podnikání na volné noze není o tom, že v sedm ráno přijdete do kanceláře a ve tři zase odejdete. Budete trávit x hodin denně na počítači. Fotografování je také správně zvolený marketing, musíte k sobě nalákat lidí. Komunikovat se zákazníky, nabídnout jim službu, kterou jinde nenajdou.

Více o tomto najdete v podcastech nebo v našem online kurzu. Neexistují svátky, víkendy, volno si sice určujete podle sebe, ale také je to na úkor toho, že můžete přijít o skvělou zakázku.

Než se zviditelníte natolik, že k vám lidé budou chodit sami, může to trvat i několik let. Budování značky je opravdu dlouhodobá záležitost. V dnešní době je velmi těžké zanechat v lidech takovou stopu, aby za vámi sami přišli. Je potřeba něčím vyniknout. Dát jim důvod, proč si vzít právě vás jako fotografa. Záleží také na tom, v jakém žijete prostředí, jak se zrovna cítíte. Stres může negativně ovlivnit vaši kreativitu a následnou tvorbu. I profesionálové někdy šlápnou vedle, je ale potřeba se poučit a jít dál a zdokonalovat se. Je to ale dlouhá a trnitá cesta.

Je podnikání na volné noze právě pro vás? Základní věc je, říct si, jestli mě právě tohle bude bavit a opravdu mě to uživí. Doporučuje se zůstat v zaměstnání a fotografování mít jen přivýdělek. Postupně se budete zlepšovat a až budete vědět, že jste opravdu dobří a budete mít dostatek zakázek, můžete v zaměstnání skončit a živit se pouze podnikáním. Většina lidí ale zůstane v bodě, kdy zůstanou v práci a sem tam si něco vyfotí a jsou tak spokojeni. V zaměstnání mají jistotu peněz.

V případě toho, že se rozhodnete pro podnikání, je potřeba vědět, kolik času tomu chcete věnovat. V takovém případě je vhodné se domluvit také doma, protože se vyplatí mít vedle sebe někoho, kdo vám pomůže například s marketingem nebo reklamou. Každá ušetřená koruna se počítá. Je potřeba mít také finanční rezervu v případě, že vám zakázka, vypadne nebo budete potřebovat nové vybavení. Vůbec nejlepší je situace, kdy si budete klienty vybírat sami, ale pokud budete mít nedostatek peněz, budete muset vzít i zakázky, které vám nebudou po chuti a negativně to ovlivňuje výsledek vaší kreativity.


Soustřeďte se tak hned od začátku na to, abyste dostatek financí měli schovaný. Cena za vaše služby by neměla být to hlavní, co rozhoduje, což bohužel u nás je velmi častý jev.

Další věcí, kterou je potřeba si uvědomit a srovnat si v hlavě, jestli vůbec dokážete pracovat z domova. Není to jen o tom, že si doma uděláte kávu a sednete si k počítači. U žen bývá velmi častou věcí, že si všimnou nepořádku a dají se do úklidu, půl dne uteče jako voda a ony vlastně do práce nic neudělaly. Je potřeba si nastavit režim, a dodržovat ho. Již po několika týdnech uvidíte, jestli jste schopni z domu pracovat. Ve velkých městech jsou dnes dokonce sdílené kanceláře, kde si můžete pronajmout pouze stůl a mít několik hodin klidu pro svou práci, pokud rodina doma nesdílí vaši situaci, že potřebujete pracovat.

Takže ano, fotografováním se rozhodně uživit můžete. S podporou rodiny, s dostatečnou finanční rezervou a skvělými kreativními nápady si můžete zajistit příjem, o kterém se vám ani nesnilo.

bottom of page